11. НОВЕМБАР – ДАН ПРИМИРЈА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

У четвртак 10. 11. 2022. године чланови Историјске секције обележили су у холу школе Дан примирја у Првом светском рату. Реч је о државном празнику који је уведен убрзо по окончању рата у земљама учесницама сукоба, укључујући и Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца (Југославију), у знак сећања на окончање једног од најкрвавијих ратова у људској историји, као и све војне и цивилне жртве страдале у њему. Народна скупштина Републике Србије обновила је обележавање Дана примирја 2011. године одлуком да то буде државни празник који се посебно обележава. Одлуком Владе Србије 2012. године Наталијина рамонда уведена је као симбол којим обележавамо Дан примирја.

Чланови секције поделили су руководству школе, наставницима и ученицима значке са Наталијином рамондом, које су претходних дана правили уз подршку ученика из графичких одељења. У холу школе приказана је презентација о Дану примирја и Србији у Првом светском рату, а затим и видео записи српских војника настали током рата, праћени тоновима родољубивих песама. Присутни су могли и да прелистају историјску литературу која се односи на ужички крај у Првом светском рату – посебну пажњу привукао је попис жртава рата који је приредио историчар Раде Познановић. Захваљујемо се свима који су својим присуством и ношењем Наталијине рамонде допринели обележавању празника и неговању сећања на претке.