Иако је редовна настава завршена у уторак 6. јуна, Вељко Шендековић, ученик одељења 1е1, наставио је да похађа ваннаставне активности. Вођен жељом да осветли историју породице и завичаја започео је истраживање матичних књига цркве драгојевачке у Историјском архиву Ужице, уз подршку наставника историје Миломира Максимовића. Вељков ентузијазам награђен је тако што је већ првог истраживачког дана из таме заборава изронио предак Груја, који је са супругом Дмитром 1856. године добио ћерку Марту. Преостали део архивских истраживања планира да обави током следеће школске године јер је време школског распуста овог вредног момка, као и сваке године, резервисано за помагање родитељима на породичној плантажи малина.

За ваннаставне активности у архиву пријавио се и матурант Лазар Бошковић, ученик одељења 4м1. Он ће у наредном периоду, поред спремања пријемног испита за Машински факултет у Београду, истраживати и матичне књиге цркве мачкатске како би наставио рад на породичном родослову.